Geoblog.pl    pebejot    Podróże    KOREA PÓŁNOCNA 2010    Dzień przez Chiny
Zwiń mapę
2010
07
paź

Dzień przez Chiny

 
Chiny
Chiny, Shenyang
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 7731 km
 
Piękny słoneczny dzień i w końcu wysoka temperatura na zewnątrz.
Linia kolejowa z Mandżurii do Harbinu jest po modernizacji. Bezstykowe szyny S60 na podkładach strunobetonowych, idealnie prosty profil linii i żadnych przejazdów drogowych w poziomie szyn, a mimo to prędkość pociągu tylko 120 km/h. Co ciekawe nie jedzie się "pod drutem" - linia nie została zelektryfikowana. Dodatkowo ta i inne główne linie w Chinach są ogrodzone siatką. W Europie taki standard jest tylko na liniach powyżej 200 km/h.
Równolegle do tej linii trwa budowa nowej trasy KDP dla pociągów dużych prędkości. Na długości kilkuset kilometrów jednocześnie prowadzone są prace budowlane przy estakadach, ponieważ nowa linia będzie w całości osadzona właśnie na estakadach. Kilkanaście tysięcy robotników i kilka tysięcy ciężkiego sprzętu - wszyscy pracują, nikt nie siedzi bezczynne, takie widoki za oknem robią wrażenie. Tempo prac jest naprawdę imponujące. W miejscach gdzie prace dopiero się rozpoczną trwa wyburzanie domków lub wyprowadzka ludności i nie ma mowy o tym, że ktoś walczy o swoją chałupkę i blokuje inwestycję.
O 12.40 czasu miejscowego pociąg dojechał do Harbinu, stolicy prowincji Heilongjiang - 7572 km od Moskwy. Tu dłuższy postój na zmianę lokomotywy na elektryczną.
Harbin, jak i inne Chińskie miasta to wielkie place budowy. W panoramie miasta można zobaczyć setki dźwigów. Budowane są nowe osiedla, ulice, dworce, węzły komunikacyjne i centra handlowe.
W porze obiadowej wypadało odwiedzić Chiński wagon restauracyjny. Na początek miła niespodzianka - Menu jest w języku Rosyjskim i Angielskim. Ceny jak na Chiny dość wysokie - zupa 10 juanów, miska ryżu - 2, obiad 20-35 juanów. Oczywiście nie ma sztućców, je się pałeczkami. Obiad trzeba sobie samemu skomponować. Zamawia się miskę ryżu, a do tego kilka wybranych pozycji z menu, wszystko podawane jest w małych miskach. Z zebranych na stole składników można urządzić już małą ucztę. Jednym z ciekawszych punktów w menu była zupa jajeczno - pomidorowa. W rzeczywistości był to bulion z rozbełtanymi pomidorami i lekko ściętą jajecznicą.
Piwo tylko w małych puszkach z klasycznymi trójkątnymi, zrywanymi zawleczkami - model już niespotykany w UE.
Oprócz piwa duży wybór win i wódek, w tym żmijówki.
O tym, że jest się w zupełnie innej kulturze świadczy to, że w wagonie restauracyjnym można swobodnie palić, jest za to zakaz plucia, o czym informują stosowne piktogramy.

O 19.18 czasu miejscowego pociąg dojeżdża do Szenjanu - 8119 km od Moskwy. Tu następuje pożegnanie z pociągiem "Wostok", który dalej jedzie sobie do Pekinu, natomiast dwa wagony do Pjongjang są odstawiane na boczne tory i muszą cierpliwie czekać na pociąg K27 Pekin - Pjongjang, który do Szenjanu dojedzie dopiero za 8 godzin w środku nocy i do którego zostaną dołączone. Niestety mimo ważnej wizy Chińskiej w paszporcie nie można wyjść z pociągu żeby zwiedzić miasto, służby mundurowe nie wypuszczają nikogo nawet na dworzec. W Chińskim radiu lecą same znane światowe przeboje, z tym że wszystkie śpiewane po Chińsku.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
http://warszawianin.blogspot.com
http://warszawianin.blogspot.com - 2011-01-27 18:53
Przecież wyraźnie widać na obrazku, że obowiązuje również zakaz palenia :) Więc skąd ta nieścisłość?

PS. Co do Harbinu, to miasto to ma sporą część historii polskiej. Kościoły, księża, zakony, sierocińce, baza przeładunkowa dla bieżeńców... - o tym wszystkim było by znacznie ciekawiej przeczytać w Pana opisie, niż o kolejnych osiągnięciach socjalizmu.
 
 
pebejot
Przemysław Bartłomiej Jezierski
zwiedził 56% świata (112 państw)
Zasoby: 808 wpisów808 24 komentarze24 2467 zdjęć2467 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
02.05.2022 - 11.05.2022
 
 
18.03.2022 - 03.04.2022
 
 
15.01.2022 - 03.02.2022